Найстаріший дуб Полтавщини може відмерти через зрізані комунальниками гілки
14 вересня, 20:05

У Полтаві обрізали гілки п'ятсотрічного дуба — пам'ятки природи обласного значення. Зробив це підрядник КП "Декоративні культури", якому ті послуги оплачують деревиною. Тепер науковці стверджують: через халатність і недотримання норм дерево може загинути.

"Усі гілки — трухлі. Ми кидали гілку, але вона розсипалася", — так Дмитро Браїлка говорить про щойно спиляні гілки п'ятсотрічного дуба, який є пам'яткою природи обласного значення.

Каже: він — підрядник комунального підприємства "Декоративні культури". Роз'яснює умови співпраці.

"Вони нам не платять. Я їм нічого не сплачую. Я забираю дерево. Вони розраховуються зі мною дровами", — відповідає чоловік.

За його словами, деревина піде на власні потреби. Дмитро показує єдиний дозвільний документ, отриманий від комунального підприємства.

Проте, наголошує адвокат Ігор Шеховцов, самого лише акту комісійного обстеження замало.

"Окремі гілки дуба знаходяться в аварійному стані та підлягають обрізці в кількості 10 штук. Дуже добре, питань немає. Де комісія? Хто прийняв рішення спиляти? Комісія рекомендує. А де рішення?" — зазначає адвокат.

А от директор комунального підприємства заперечує.

"Такого документу немає. Нехай ваш юрист уважно прочитає нормативну базу по обслуговуванню багаторічних насаджень. Є акт огляду, який є основою для проведення робіт балансоутримувачем чи власником цього дерева", — каже Олексій Харченко.

Пояснювати, чому з підрядником розраховується деревиною, і зовсім відмовляється.

— Це наші внутрішні комерційні відносини, — чуємо від Харченка.

— Ви можете надати документи? Договір? — запитуємо.

— Нічого не можу я Вам надати, "дєвушка". Вибачте! — відповідає той.

Від зустрічі директор "Декоративних культур" відмовився. Натомість відправив у Головне управління державної казначейської служби в Полтавській області, на території якого росте дерево. Начальник управління пояснює, навіщо зрізали гілки:

"Переважна їх більшість виходила на тротуар, як ми бачимо. Існувала можливість їхнього падіння", — говорить Олександр Рой.

Тим, як обпиляли дерево, обурений і науковець Ярослав Михайлюк.

"Цьому дубові понад 500 років. Його статус — обласного рівня. Ми хотіли його перевести в статус національного рівня. Ні, вони взяли… І що ж ви зробили?" — каже Ярослав Михайлюк.

Пояснює: обрізати гілки треба було спільно з дизайнером і ботаніком.

"Ви прийшли, хлопці, які просто вміють пиляти. І кран, який підняв. І що ж ви зробили? Ці гілки зрізаються спеціальним способом — відступається від крони метр. Тому що він заокруглюється, сам витискає оце, і немає тоді дупла", — говорить науковець.

Відповідно до акту комісійного обстеження, тепер зрізи мають полікувати. Та підрядник перекладає обов'язки на замовника, замовник — і зовсім від робіт відхрещується. Натомість еколог прогнозує: уже за вісім років дуб і зовсім може відмерти.

Анастасія Мацько, Станіслав Пантелей, Poltavske.TV