Набули чинності зміни щодо відповідальності за домашнє насильство
11 січня, 13:25

За систематичне домашнє насильство застосовуватимуть норми Кримінального кодексу — набули чинності відповідні зміни.

11 січня набрали чинності зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України стосовно відповідальності за фізичне, психологічне, економічне та сексуальне домашнє насильство.

Так, сексуальне насильство, за наявності підстав, підпадатиме під дію Розділу IV «Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи» (ст. 152-156 Кримінального кодексу України).

Згідно з ч. 2 ст. 152 (зґвалтування, вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 153-155 цього Кодексу, або вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного чи громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності) передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років.

Ч. 2 ст. 153 (Сексуальне насильство, вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 152, 154, 155 цього Кодексу, або вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного або громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності) передбачає позбавлення волі на строк від трьох до семи років.

Домашнє насильство ст. 126-1 визначає як умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Воно карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п`яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Ст. 91-1 визначає обмежувальні заходи, що застосовують до осіб, які вчинили домашнє насильство. Суд може їх застосовувати в інтересах потерпілого від злочину одночасно з призначенням покарання, не пов`язаного з позбавленням волі, або звільненням від кримінальної відповідальності чи покарання. При цьому на засудженого можуть покласти наступні обов`язки:

- заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;

- обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

- заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;

- заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;

- направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.

Ці заходи можуть застосовувати до особи, яка на момент вчинення домашнього насильства досягла 18-річного віку. Строк дії заходів може бути від одного до трьох місяців, а за потреби — бути продовженим на визначений судом строк, але не довше 12 місяців.

Поведінку засуджених, до яких застосовано обмежувальні заходи, контролює орган пробації за місцем їх проживання, а в разі вчинення злочину військовослужбовцем — командир військової частини.

За невиконання кривдником обмежувальних заходів передбачена відповідальність за ст. 390-1 (Умисне невиконання обмежувальних заходів, передбачених статтею 91-1 цього Кодексу, або умисне невиконання обмежувальних приписів, або умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом) — арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до двох років.

За інформацією прес-служби ГУ НП у Полтавській області.

      

Ольга Семенко, Poltavske.TV

фото: "Слово і Діло", poglyad.tv

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.