Хата на депутата: історія появи нерухомості полтавських можновладців
19 березня, 08:00

Декілька історій появи родинної нерухомості у тих, хто має владу в Полтаві.

Обмежений доступ до влади + непрозорість рішень дає на виході необмежений контроль групи людей над "общімі" ресурсами. Одним з таких ресурсів є нерухомість. Усі нежитлові приміщення побудовані в радянські часи були "общі", тому контроль за ними лягав на депутатів. Усі ж новобудови в місті, починаючи з 90-х і далі, будувались на "общіх" землях, які також контролювали депутати.

Саме тому ми вирішили перевірити походження нерухомості у тих, хто стоїть за контролем над "общім". Звичайно, перевірити усіх неможливо, тому ми вирішили обрати найодіозніших особистостей та їх близьких родичів. У матеріалі ми наведемо найцікавіші випадки виникнення права власності (акцент саме на виникненні, а не на самій нерухомості).

Інвестуй, або програєш

Poltavske.TV вже повідомляло про ситуацію з квартирою екс-секретарки міськради Оксани Деркач. Нагадаємо, що квартира належить Антоніні Калиновській — племінниці Оксани Антонівни. Проте, саме Оксана Деркач була інвестором у будівництво будинку. Коли ж будинок звели, то вона відступила право вимоги квартири своїй небозі.

Тобто, фактично, вона придбала квартиру на етапі будівництва, а потім, після закінчення будівництва, переписала на племінницю.

Майже ідентична історія трапилась у житті Максима Тарашевського. Син колишньої заступниці Олександра Мамая — Світлани Тарашевської — власник квартири у будинку на Головка, 17. З довідки речових прав на нерухомість ми дізналися, що квартиру він отримав від падчерки того ж таки Мамая — Ірини Климко. Вона також була інвестором будівництва й також відступила право вимоги 2016 року.

До речі, в її декларації за той рік не вказаний дохід від цієї "уступки", тобто депутатка фактично подарувала квартиру сину заступниці міського голови. Або ж порушила закон про декларування.

Варто зауважити, що скільки саме Оксана Деркач чи Ірина Климко інвестували у будівництво дізнатися неможливо, адже ця інформація комерційна. Проте цікавим є факт, що після інвестиції тодішня секретар міськради та депутатка переписували (відступали право) квартири. Обидві не вказали дохід від "уступки" в деклараціях.

Квартира напряму

Хоча Радянський союз розвалився, проте традиція роздавати квартири залишилася. Ми вже повідомляли про цікавий випадок, коли міська влада подарувала квартиру прокурорці Оксані Віценчік.

Цікавість цієї ситуації полягає в тому, що Оксана є сестрою Дмитра Трихни. Останній — колишній заступник Олександра Мамая (тодішнього міського голови) й головний свідок у справі "Гольник — Мамай". У тій справі суддя Лариса Гольник звинувачувала міського голову у пропонуванні хабара. Наразі справа вже закрита, проте на той момент суд ще тривав. Таким чином, місто надало квартиру родині свідка у справі міського голови.

Також службові квартири від міста отримують і судді. Зокрема, по квартирі одержали судді Октябрського райсуду міста: Лариса Кулешова, Алла Чуванова та Олена Шевська. Нове житло коштом платників податків отримали й судді апеляційного суду міста: Олександр Лобов, Лариса Хіль та Володимир Костенко.

Проте потім службові квартири стають приватними. Так, через півроку після їх надання квартири приватизували судді Алла Чуванова та Лариса Кулешова. Остання ж після цього взагалі звільнилася.

До речі, службову квартиру від міста тоді отримав і начальник КП ЖЕО №2 Олександр Ландар. Однак немає інформації, що він її приватизував.Крім того, зауважимо, що згідно з останньою декларацію Лариси Кулешової квартира досі належить місту.

Та головне, що квартиру у новобудові приватизував наразі відсторонений голова УЖКГ Сергій Сінельнік. Принаймні, таке виходить із відповіді на запит, у якому повідомляється, що Сергій Володимирович у лютому 2014 року "обзавівся" житлом на Панянки, 75а.


Сертифікат права власності виданий на підставі Закону про приватизацію державного житлового майна. Нагадаємо, що мова йде про новобудову, тому ніякої ймовірності, що це житло у нього ще з часів СРСР, немає.

Земельна ділянка

Сестра депутата міськради від партії "Совість України" Володимира Медяника Наталія Духно на правах оренди має 180 "квадратів" у центрі міста. Земельну ділянку на вулиці Зигіна вона отримала від міськради в оренду без аукціону 2015 року. Термін оренди завершується 2020-го.


Ділянка розташовується впритул до колишнього будинку головного управління Держгеокадастру, який виїхав звідти 2018 року. За оренду 180 "квадратів" поруч з ОДА родичка депутата сплачує 9574 грн на рік, а це 54 грн за "квадрат". За місяць цифри ще цікавіші: 798 грн, або 4,50 за "квадрат".

І що з усього?Ми навели приклади:

– коли депутати ставали інвесторами у новобудові, а потім переписували житло на родичів;

– коли судді, прокурори та керівник УЖКГ отримували квартири від міста у новобудовах;

– коли сестра депутата без аукціону отримала в оренду ділянку в центрі міста за ціною 4,5 грн на місяць за "квадрат".

Щодо першого пункту є питання з передачею квартир далі. Адже ні Оксана Деркач, ні Ірина Климко не вказали дохід від передачі права вимоги квартири.

У другому пункті є питання, чи дійсно квартири отримали нужденні. Особливо щодо Лариси Кулешової, яка майже одразу перестала бути державним службовцем. У Полтаві суддею вона пропрацювала лише чотири роки.

У третьому випадку ми знову просто констатуємо, що сестра депутата майже задарма без аукціону орендувала землю в центрі міста.

Мораль усього цього одна: відсутність прозорих правил "подарувало" нерухомість тим, хто фактично відповідає за їх створення та дотримання.

Максим Самойдюк, Poltavske.TV

Обкладинка: Рузанна Давітян

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.