Історія виборів: як обирали Президента 1991 року
03 квітня, 08:20

У проміжку між двома турами згадуємо, як обирали Президента України з початку Незалежності. Перша стаття про те, як 1991 року Кравчук здолав Чорновола і став лідером новоствореної суверенної держави.

Вибори 1991 року радше скидалися на свято: висока явка, суспільний компроміс щодо винесеного на референдум запитання. Перша використана технологія – суміщення референдуму про Незалежність та власне виборів. Було мінімум поліграфії та реклами, натомість багато зустрічей і телебачення, агітації в газетах.


На перших в історії виборах переконливу перемогу здобув Леонід Кравчук. Вкупі з прокомуністичним парламентом це частково нівелювало реформаторський потенціал перших років Незалежності. Чорноволові не допомогла навіть агітація серед російськомовних.

 

istpravda.com

Виборам Президента 1991 року передували такі події.

У березні 1990-го відбулися перші відносно демократичні й останні для УРСР вибори до парламенту. Тоді 125 депутатів утворили опозиційну Народну Раду, а 239 комуністів і консерваторів стали більшістю. Очолив парламент член політбюро ЦК КПУ, голова Верховної Ради УРСР Леонід Кравчук. Два роки до того він ратував за заборону Народного Руху, з яким тепер мав співпрацювати.

Улітку 1991 року, коли фактично СРСР уже розпадався, Верховна Рада під керівництвом Кравчука вирішила, що посада має існувати і призначила вибори Президента УРСР на 1 грудня.

19 серпня 1991 року сталася спроба перевороту і встановлення диктатури в СРСР, яка провалилася, а 24 серпня українська Верховна Рада проголосила Незалежність. Проголосували за неї навіть комуністи, які боялися за своє майбутнє. Утім, за кілька днів Компартію України однаково заборонили. Підтвердити Незалежність належало на референдумі. Його – і для зручності, і з прагматичних міркувань Кравчука – призначили теж на 1 грудня."Зараз би сказали, що це була така технологія, – згадував Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень, – поєднати дві події і запропонувати людям голосувати "за Незалежність, за Кравчука".

Кандидатів було 95! Але підписи зуміли зібрати лише семеро. При цьому з трьох кандидатів від національно-демократичних сил двоє, попри домовленості, не зняли свої кандидатури.


На референдумі понад 90 відсотків підтримали Незалежність і понад 60 відсотків проголосували за Кравчука. Ось як Полтава голосувала на референдумі.


Чому так сталося, що за першим вдалим кроком українці не зробили радикального другого? По-перше, обидві події в один день створили пряму асоціацію між Кравчуком і Незалежністю.

"Перебуваючи в центрі державотворчого процесу, Л.Кравчук потурбувався про власне майбутнє. З референдумом на підтвердження Акта проголошення незалежності України поєднувалися вибори Президента. Суміщення обох подій дозволяло йому перемогти суперників уже в першому турі голосування", – писав журналіст Станіслав Кульчицький у "Дзеркалі тижня".


"Укрінформ"

По-друге, сам Кравчук устиг покинути Компартію, позиціонував себе як позапартійного кандидата, залучав адмінрусурс й домігся підтримки як від екс-комуністів (їхній лідер Олександр Ткаченко зняв свою кандидатуру на його користь), так і від частини демократів. По-третє, його головний опонент рухівець В'ячеслав Чорновіл, тоді голова Львівської облради, не зміг консолідувати всі національні сили. Окрім нього на цьому ж електоральному полі "грали" дисидент Левко Лук'яненко та вчений-фізик, опозиціонер Ігор Юхновський.


Ось результати тих суміщених із референдумом виборів:

Кравчук Леонід Макарович (самовисування) – 19 643 481, 61,59%

Чорновіл В'ячеслав Максимович (Народний Рух України) – 7 420 727, 23,27%

Лук'яненко Левко Григорович (Республіканська партія України) – 1 432 556, 4,49%

Гриньов Володимир Борисович (Партія демократичного відродження України) – 1 329 758, 4,17%

Юхновський Ігор Рафаїлович (самовисування) – 554 719, 1,74%

Табурянський Леопольд Іванович (Народна партія) – 182 713, 0,57%

Проти всіх/недійсні – 1 327 788, 4,07%


Усього проголосувало 31 891 742 виборці при явці 84,18%. Таким чином Україна і підтвердила Незалежність, і обрала першого Президента. 5 грудня 1991 року Кравчук склав присягу.

Полтавщина віддала за Кравчука 75,05% голосів, а за Чорновола – 13,63%. На новій посаді Кравчук протримався менше трьох років...

 Євген Бриж, PTV Полтавське Телебачення

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.