Території артскладів виключили з переліку земель, які виставлять на аукціон
25 квітня, 12:50

На двадцять другій сесії Полтавської міської ради депутати розглянули питання проведення земельного аукціону територій артскладів, де 2017 року знайшли захоронення людей. За історичними джерелами, у часи Другої світової війни тут було розстріляно 34 тисячі осіб: з них близько третини – єврейської національності, ще близько третини – радянські військовополонені, всі інші – цивільні. 

"Не встановлено в якому конкретно місці є поховання. Потрібно провести відповідні дослідження й погодити їх з відповідною комісією", - зазначив головний архітектор міста Микола Шевельов.

"Є організація, яка проводить розкопки, перезахоронення тощо. Я вчора спілкувався із представником цієї установи. Він готовий бути в кінці травня у Полтаві аби обговорити це питання. У нас проводиться аукціон 10 гектарів, а це 10-15 років досліджень територій, за даними організації, яка проводить такі роботи. Вартість дослідження одного гектару - два три мільйони гривень. Я на боці громадськості. Лише в одному лоті захоронення дійсно може бути", - прокоментував перший заступник міського голови Андрій Лямін.

Виступили перед депутатами і представники 15 громадських організацій.

"Мова йде про відвертий, цинічний злочин, який не має виправдання. Ми жителі Полтави, не дамо ганьбити наше місто. Під час будівництва каналізаційного колектору були знайдені людські рештки. Державні та санітарні норми також забороняють будувати на території колишніх кладовищ. Ми пропонуємо зняти з порядку денного питання проведення аукціону. Першочергово потрібно зробити кошторис, затвердити комісію для проведення пошукових робіт", - зазначила Олександра Супряженко — представниця територіальної громади Полтави.

"Якщо там є якісь захоронення, чому раніше ніхто не зробив там меморіал після війни? Земельна ділянка була, є і залишається комунальною власністю міста. Якщо ми не приймемо ніякого рішення, все так і залишиться. Відкиньмо всі емоції. Я вважаю, що буде правильно і чесно сьогодні не прийняти жодного рішення. Ми дамо активістам до наступної сесії провести плідну роботу. Я пропоную депутатам утриматися від цього рішення і розглянути його на наступній сесії", - виступив депутат міської ради від БПП Андрій Матковський.

"З цього приводу є декілька питань. Звичайно, ми маємо щось робити із пустирями. У тому генплані територій артсклади є питання інфраструктури. Ми пропонуємо заключити спільний меморандум з підприємцем для створення інфраструктури на цій території. Перед тим, як підходити до забудови, потрібно прийняти рішення про виділення коштів на обстеження цієї території на наявність останків. Наша пропозиція викреслити вісім лотів і голосувати без артскладів", - зазначив голова ВО "Свобода" Юліан Матвійчук.

Цю думку підтримав і Дмитро Сенчакович, представник фракції "Самопоміч":

"Пропозицію ставлю виключити на цій сесії питання, але з активістами ми будемо спільними зусиллями працювати над цим питанням".

35 із 35 депутатів проголосували за виключення територій артскладів з переліку територій, які виставлять на аукціон.

У 2017 році Нацполіція Полтавщини відкрила кримінальне провадження за фактом знайдення решток поховання, повідомляв начальник відділення поліції Київського району міста. 19 лютого у відповіді на інформаційний запит повідомили:

"12.09.2017 кримінальне провадження закрите у зв'язку з відсутністю події кримінального правопорушення. Науковцям Полтавського краєзнавчого музею стало відомо, що в Полтаві було розміщено в'язнів трьох пересильних таборів для військовополонених, які іменувалися "Дулаги" №151, 205, 231. Дулаг №151 проіснував до вересня 1943 року. Він був розташований на тодішній південно-західній околиці міста, на території артилерійських складів (в районі вулиці Пушкіна)".

23 квітня члени "земельної" комісії вирішили винести питання проведення аукціону на сесію.

19 лютого на сесії міської ради, депутати ухвалили розробити документацію для подальшого проведення аукціону територій артскладів.

Анна Морозова, PTV Полтавське Телебачення

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.