Спецрепортаж із Казахстану: 162 роки як звільнили Шевченка із заслання
13 серпня, 15:40

Журналіст PTV побував у Казахстані й дізнався, у яких умовах жив Тарас Шевченко під час заслання. Там є музей Кобзаря – досі стоять скульптури, зліплені самим письменником. За кордоном навіть місто колись називали – Шевченко.

Ми зараз перебуваємо на відстані більше, ніж 2500 кілометрів від України, а за моєю спиною – залишки форту, в якому відбував покарання український художник, поет, а в Казахстані він проявив себе як скульптор, Тарас Григорович Шевченко. Тож дізнаймося більше про цю сторінку біографії Тараса.

Якщо дивитися на місто Форт-Шевченко згори, то поміж сірих будівель видно єдину зелену оазу. Саме тут розташований музей Кобзаря – колись резиденція коменданта Ускова, з яким товаришував поет. Більшість експонатів – копії картин.

"Чому у нас не збереглися оригінали? Йому заборонялося малювати й писати. А комендант Усков усі його твори, написані в період Новопетровського укріплення, надсилав через мандрівників.
І всі роботи потрапили в Москву й Петербург, де збиралася російська інтелігенція, а звідти – в Київський державний музей"
, – пояснила завідувачка екскурсійного відділу Айгуль Балабаєва.

Найцікавіші експонати – на подвір'ї. Наприклад, "Морські леви", яких виліпив сам Шевченко. А ще – залишки верби, яку посадив поет.

"Понад сто сорок років вона жила і в 1995 році загинула", – сказала завідувачка екскурсійного відділу.

А це – перший пам'ятник Шевченкові у світі. Щоправда, від оригіналу лишився тільки постамент.

"За радянської влади той бюст був загублений. А цей бюст – поставлений українським скульптором Пономаренком 1963 року, із мармуру. А постамент – 1881 року", – розповіла Айгуль Балабаєва.

Є ще один цікавий факт, що пов'язує українського поета і Казахстан. Це – місто Актау, у перекладі з казахської – "біла гора".

З 1964 року по 1991 на честь 150-річчя з дня народження Тараса Григоровича місто мало назву Шевченко. А про письменника й досі нагадує ось цей пам'ятник.

Монумент стоїть на березі Каспійського моря, поет дивиться в бік України.


Олег Демиденко, спеціально для PTV

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.