Масниця в Україні: язичницькі та християнські традиції
27 лютого, 20:40

Протягом останнього тижня перед Великоднім постом відзначається масниця. Ще одна назва свята – Колодій. Серед найпопулярніших звичаїв Масниці – святкування народження колодки. Основною стравою в цей час вважаються вареники.

Масниця, Масляна, Колодій, сирний тиждень. Так українці називають останні сім днів перед Великоднім постом. Відмінність від російського варіанту цього свята полягає в тому, що в Україні основна страва – це вареники, а не млинці.

Куштує цю страву Юлія Романів.

"Для мене на Масляну традиційною стравою були млинці з різними начинками. А про вареники я навіть не знала", – сказала полтавка Юлія Романів.

За однією з версій, Масниця – це язичницьке свято, яке з’явилося ще за часів Трипільської культури. Згідно з цією традицією, вареники – це символ жіночого начала.

Одним із традиційних символів Масниці є колодка. Вона позначає чоловіче начало.

Колодій – це бог шлюбу, який давав право жінкам цілий тиждень святкувати. Жінки збиралися до шинку, пили, їли вареники та святкували народження колодки.

"Святкували протягом тижня: колодка народжувалася в понеділок, у вівторок її хрестили, в середу були похрестини, у п’ятницю похорон, а в суботу оплакували. Звісно, ніхто нічого не оплакував. Люди просто мали можливість розважитися перед великим постом", – сказала наукова співробітниця Полтавського літературно-меморіального музею ім. Панаса Мирного Ольга Тютюнник.

За іншою версією, Масниця – це християнське свято – останній тиждень перед Великоднім постом.

"Цей тиждень у богослужбових книгах називається сирним тижнем. Дуже важливо увійти в піст з чистим серцем і чистою совістю. Якщо ми відчуваємо, що ми образили когось, треба від щирого серця попросити прощення. Як вже та людина відреагує – це її справа, але християнин має увійти в піст з чистим серцем", – розповів архієпископ Полтавський та Кременчуцький православної церкви України Федір.

"Масниця або масляна – це нагода смачно поїсти та цікаво провести час. Завжди, коли закінчується зима, люди втомлюються від холоду та буденності. Масниця – це такий собі початок чогось світлого. Тобто це завжди якісь позитивні зміни. Кожна людина підсвідомо перебуває в очікуванні дива і чогось нового", – сказала психологиня Вероніка Чекалюк.

Цього року масниця в Україні відзначається з 24 лютого до 1 березня.

Дарина Литвак, Любов Ємець, Станіслав Авдєєв, PTV Полтавське Телебачення

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.