У мережі зʼявляються фейкові рейтинги щодо полтавських політиків
16 жовтня, 18:40

Перед місцевими виборами полтавці можуть бачити соціологічні дослідження щодо рейтингу певних політичних сил. Частина з них, як правило, є фейковими. Щоб не бути ошуканими, виборцям варто дізнатися, що відомо про компанію, яка проводила дослідження.

Лишився тиждень до місцевих виборів. Полтавські вулиці заповнені політичною рекламою, у багатьох місцях стоять намети, де проводиться агітація за певного кандидата чи партію.

Деякі полтавські партії проводять власні опитування щодо рейтингу кандидатів: телефоном або на вулиці у наметах, у вигляді анкетування.

"Не довіряю, бо опитування – це ще не все. Люди сьогодні думають по одному, а за два дні – інакше", – сказала жінка.

"Багато залежить від того, хто проводить рейтинги. Багато є маніпуляцій від організацій, які проводять ці дослідження", – прокоментував чоловік.

"Не довіряю жодним рейтингам", – розказав чоловік.

"Той, хто замовляє опитування, має якесь відношення до нього. Тому, я думаю, є спотворення", – розповів чоловік.

"Довіряю. Звісно, довіряю. А кого я виберу, це моя таємниця", – сказала жінка.

"Я нікому не вірю, чесно сказати", – прокоментувала жінка.

Соціологічні дослідження можуть проводитися як на вулиці, так і вдома у респондентів. При цьому представники професійних соціологічних організацій мають представити свою компанію та мати з собою відповідний документ.

"Якщо опитування проводиться телефоном, єдине, що має насторожити респондента, якщо на початку розмови Вам говорять "ми опитуємо мешканців Полтави". Телефонні бази мобільних номерів, привʼязані до місця проживання людей з конкретного міста, швидше за все, були отримані не в дуже законний спосіб. Я б закликала не брати участь в таких дослідженнях", – пояснила соціологиня Олена Стрельник.

Політичні експерти радять виборцям звертати увагу на те, яка організація складала певний рейтинг, наскільки вона є авторитетною та чи проводила вона такі дослідження раніше.

"Варто сказати, що така технологія – не нова, вона використовується дуже часто. З іншого боку, ми повинні розуміти, що не завжди такі технології допомагають своїм замовникам. Можна дуже багато говорити про те, що якась маргінальна політична структура долає 5 відсотків, при тому, що вона має рейтинг 0,5 відсотків. 5 відсотків від цього не зʼявиться", – сказав політичний експерт Валерій Гончарук.

Експерти говорять: варто довіряти лише авторитетним соціологічним організаціям, які не стануть псувати свою репутацію тим, що працюють на якусь політичну силу перед виборами. Крім того, на сайті "texty.org.ua" є список псевдосоціологів, які були помічені саме в такій діяльності. Нагадаємо, нещодавно полтавські політичні сили склали фейковий рейтинг кандидатів на міського голову, видавши його за дослідження центру соціальних та маркетингових досліджень "SOCIS".

Дарина Литвак, Сергій Купровський, PTV Полтавське Телебачення

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.