Побажання жіночого щастя під спів пташок

31 березня 2021 0
Що писали полтавські лідери думок 8 березня


Ніжно звучить щебетання пташок, жінкам бажають жіночого щастя, адже вони на нього заслуговують; радощів у вигляді тортиків і міський голова із оберемком тюльпанів та «букетом» сексистських висловлювань – таке привітання для жінок 8 березня підготувала полтавська влада. 

Політики та інші представники публічності зазвичай не уникають можливості висловитися на будь-яку актуальну тему. І Міжнародний день прав жінок, який відзначали 8 березня, є тому підтвердженням.  Думки відомих вкотре підтвердили стереотип, що 8 березня досі сповнене стереотипів про «свято жіночності та краси». 

Наскільки живучі стереотипи про 8 березня в українському суспільстві – перевірили Інститут масової інформації та "Детектор медіа". На замовлення Національного Демократичного Інституту провели моніторинг контенту соціальної мережі Facebook, сформувавши вибірку з політиків та посадовців найвищого рангу й публічних людей, яких можна вважати лідерами думок. 

Найпоширеніші стереотипи – "свято весни" та "справжня жіночність". Найпродуктивнішими були політики / посадовці – 14 із 18 написали щось із нагоди 8 березня, й у кожного другого в дописах були ознаки сексизму. Найстриманішими – журналісти: з 21 висловилися тільки троє, й сексизм був тільки в одному дописі. Щодо Полтави, то 60% привітань від лідерів думок (топових посадовців) містили сексизм, і лише 20% – це згадки про права жінок. Полтавські лідери думок мало говорили про 8 березня.

 

Віталій Улибін, колишній керівник пресслужби Полтавської міської ради написав про рівноправність жінок та закликав вийти на анонсований 8 березня Марш жінок:«Просто вийди на марш плечем до плеча. Просто зміни своє ставлення до своєї дружини, мами, сестри, доньки. Будь мужиком (не мужланом і бидлом). Не «захисником», а рівним, партнером».

 

Іван Окара у своїх дописах, присвячених темі Міжнародного дня прав жінок, намагався жартувати.

 

Загалом же здебільшого привітання звучали під посадовців. 

 

«Невипадково перше весняне свято присвячене саме жінкам, бо тільки з вами наш світ є повним і довершеним. Ви захищаєте Батьківщину, виховуєте й навчаєте дітей, рятуєте життя, допомагаєте нужденним. І все встигаєте поєднувати з сім’єю, саморозвитком, відпочинком. Якими б шляхами ми, чоловіки, не ходили, завжди переконуємося, що ваші слова, обійми й усмішки – найкращий стимул, – звертався до жінок голова Полтавської Ода Олег Синєгубов» та запостив ролик, в якому дякував жінкам «за ніжність», за те, що «любите нас, піклуєтеся про нас». 

 

«З прийдешнім святом вас, дорогі жінки-матері, берегині домашнього вогнища, жінки-трудівниці, жінки – захисниці Вітчизни!» – Полтавський міський голова Олександр Мамай, відомий своїми сексистськими жартами, які озвучує практично на кожному засіданні сесії міської ради, вітати полтавок почав ще 4 березня. Не забув при цьому похвалитися, що «окрім привітань зі святом весни, чарівності і краси вручив грамоти, подяки і грошові винагороди усім жінкам, які своєю працею прославляють наше місто, нашу країну.». А 8 березня на його офіційній сторінці у з’явився допис із текстом: «Це красиве свято на початку весни приходить до нас, коли все оживає та розквітає. Нехай у вашому житті буде вічна весна, нехай яскраво світить сонце, нехай співають птахи, а дні будуть світлими і безхмарними. Усмішок, гарного настрою, радості, щастя!» та ролик, в якому спочатку звучать пташки та діти, а потім з’являється він, тримаючи букет тюльпанів. 

Ролик від Національної поліції України про те, як «жінки-поліцейські долають виклики, захищають громадян і гідно несуть службу «розмістив на своїй сторінці Юрій Сулаєв, речник ГУ Національної поліції в Полтавській області. 

До загальнонаціональної вибірки загалом потрапили 16 найпопулярніших відеоблогерів, 18 політиків і топпосадовців з найбільшою кількістю підписників у фейсбуку, 21 медійник з найбільшою кількістю підписників у фейсбуку, 14 публічних експертів і коментаторів, яких оцінюємо як лідерів думок (69 чоловіків і жінок). Також у 23 областях України відібрали по 10-12 публічних людей, яких вважають лідерами думок, та топпосадовців і посадовців місцевого самоврядування (загалом 259 чоловіків і жінок). Ці вибірки не претендують на соціологічну репрезентативність, однак їх можна вважати показовими. Це підтверджує приблизно однакова популярність ключових стереотипів – "свято весни", "справжня жіночність", "берегиня", "мусиш бути красивою" тощо –як у загальнонаціональній так і у регіональній вибірках. Кожен четвертий-п’ятий згадував про права жінок та справжню суть Міжнародного жіночого дня.

Надія Труш, регіональна представниця Інституту масової інформації у Полтавській області

Цей моніторинг здійснено на замовлення Національного Демократичного Інституту завдяки щедрій підтримці британського народу через Міністерство закордонних справ, у справах співдружності та розвитку в межах Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать авторкам та авторам не обов'язково відбивають погляди Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку або Уряду Її Величності.